[:es]

La desescalada en España tras el Covid-19: qué se podrá hacer y cuándo en las cuatro fases

https://www.elmundo.es/espana/2020/04/28/5ea86cd6fdddff479a8b45cc.html

 [:pl]Z ogromną przyjemnością możemy Państwu zakomunikować, że po tym trudnym okresie pandemii, wreszcie nadszedł czas na powrót do normalności.

Tak naprawdę już małymi krokami zaczęliśmy mniejszać restrykcje kwarantanny. W ubiegłą niedzielę już pozwolono wychodzić dzieciom na kontrolowany spacer. Co znaczy kontrolowany? Z zachowaniem ostrożności, odstęp pomiędzy osobami powiniem mieć około 2 m, zalecane są maseczki, spacer nie powiniem być dłuższy niż 1 h i nie dalej niż 1 km od miejsca zamieszkania. Oczywiście nikt tego nie będzie mierzył, ale chodzi o to, aby rodzice i dzieci nauczyli się odpowiedzialności za siebie i innych.

Jakie będą kolejne kroki? Otóż:

FAZA ZEROWA – Przygotowawcza:  Od 04 maja otwarte będą niewielkie sklepy, fryzjer, fizjoterapia. Mogą być otwarte bary i restauracje wydające jedzenie na wynos, bez możliwości jedzenia w lokalu.

PIERWSZA FAZA – Początkowa: od 11 maja. Można odwiedzać przyjaciół, w niewielkich grupach, chroniąc ze szczególną uwagą skierowaną na osoby z grupy ryzyka. Mogą być otwarte tarasy barów, restauracji i kawiarni, zawsze zachowując limit osób maksymalnie do 30% miejsc. W takich samych kategoriach będą otwarte kina, musea i biblioteki, zawsze siadamy co 3 fotel… (A swoją drogą: czy to się będzie opłacało? Czas pokaże. )

W tej fazie też możemy pójść na siłownię. UWAGA: siłownie, fruzjer, optyk etc ZAWSZE należy się umówić na konkretną godzinę, tak aby nie było aglomeracji.

Powrót do świątyń. Wszystkie świątynie zostają na nowo otwarte i będzie można brać udział w obrzęgach wszystkich religii, zawsze przy zachowaniu maksymalnie 30% aforo.

DRUGA FAZA – Średnio zaawansowana: od 25 maja. Można przemieszczać się wewnątrz prowincji i udać się do swojego drugiego domu, pod warunkiem, że znajduje się w tej samej prowincji. W tej fazie można już pójść do restauracji i zjeść w lokalu, limit do 30% miejsc i zawsze na siedząco – pamiętacie te bary, gdzie można było przy barze na jednej nodze szybkie piwo albo małą kawę? To były czasy! Jeszcze nie teraz… Pozostają jeszcze zamknięte bary nocne i dyskoteki.

TRZECIA FAZA – Zaawansowana: od 8 czerwca.  Tutaj tak, bary i restauracje będą mogły obsługiwać klientów «stojących», do 50% miejsc, zachowanie odległości i otwarte zostaną też lokale nocne i taneczne.

Centra handlowe: Od 25 maja. Limitowana jest ilość osób, do maksymalnie 40% pojemności i nie można korzystać z miejsc wypoczynkowych typu ogrody w centrum handlowym, ławeczki, plac zabaw etc.

Szkoły: Uczniowie nie będą mieli lekcji do września. Tylko klasy końcowe czyli ostatnia klasa podstawówki i średniej, tuż przed egzamienami mają opcjonalnie lekcje od 25 maja. Opcjonalnie, bo nie obowiązkowo, ale jak ktoś chce lepiej wystartować do lepszej szkoły średniej lub na uniwesytet może skorzystać z pomocy w swoim centrum edukacyjnym.

Hotele: Niektóre już mogą otwierać od 04 maja, np. na Wyspach Balearskich (tam jest bardzo mało zachorowań i do tego czasu szacuje się, nie będzie żadnego przypadku aktywnego). Inne regiony Hiszpanii w zależności od ilości zachorowań. Nasza Costa Blanca otwiera hotele od 11 maja, bez możliwości używania części wspólnych takich jak sauna, basen, siłownia etc. Wspólne części wypoczynkowe będą odtwarte dopiero w 2 fazie, znaczy od 25 maja, przy zachowaniu odległości między osobami i nie więcej niż 30% miejsc przewidzianych.

Plaże: Przy zachowaniu ostrożności przewidziany termin otwarcia plaż to 8 czerwiec. Od tego samego momentu można będzie uprawiać turystykę aktywną jak wycieczki w góry, czy spływy kajakowe i tym podobne.

Podróżowanie pomiędzy prowincjami będzie możliwe dopiero po 22 czerwca. Niestety nie mamy żadnych informacji jak i kiedy będziemy mogli podróżować po Eurobie i po świecie…

Wszystkie wyżej opisane fazy są tylko propozycją, która będzie zależała od rozwoju sytuacji, a dokładniej od liczby zachorowań na COVID19. Oczywiście może to się zmienić na lepsze i sprawniejsze wyjście, ale też może się spowolnić, jeśli okaże się, że wzrasta liczba zachorowań.

ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE! 

Tak czy inaczej, będziemy Państwa na bieżąco informować. Polecamy polubić nas na facebooku i Instagramie, tam są zawsze świeże nasze informacje.

***

TEKST ŹRÓDŁOWY: https://www.elmundo.es/espana/2020/04/28/5ea86cd6fdddff479a8b45cc.html[:]

ZAPYTAJ?
ZAPYTAJ?
Witam, piszę do Ciebie ze strony domcostablanca.com