[:pl]Co i jak pić w upał na Południu Hiszpanii?

Wydaje się, że to przecież oczywiste: Wodę! Naukowcy polecają pić minimum 2,5 litra wody dziennie i już wszyscy to wiemy, a nawet się stosujemy do tych zaleceń.

Ale też często słyszy się: «Wodę? Na urlopie? Jak zwierzę?»

Na wakacjach jak najbardziej chciałoby się ugasić pragnienie zimym piwem czy dobrym winem. Zatem podpowiadamy co i jak pić, aby dobrze korzystać z urlopu.

WODA (Agua) – bez ograniczeń.

PIWO (Cerveza) – doskonale gasi pragnienie, ale też na słońcu szybko się nim upijesz. Aby uniknąć przykrego zawrotu głowy pij z przekąską: oliwki, orzeszki etc.

PIWO ZE SŁODKĄ WODĄ GAZOWANĄ (Clara) – jeśli nie lubisz smaku piwa, ale doceniasz jego wartości odżywcze albo masz słabą głowę, jest wyjście. Zamów CLARĘ, to jest 1:1 mieszane piwo ze słodką wodą mineralną (seven up lub fanta cyntrynowa).  Też nie zapomnij pogryzać.

WINO (Vino) – dla tych, co jednak wolą wino – w końcu Hiszpania to kraj wyśmienitych win! – przypominamy: w ciągu dnia lepiej wino białe (vino blanco), podawane zimne i jest słabsze niż czerwone. Do obiadu w klimatyzowanym miejscu możemy dobrać odpowiednie wino do zamawianych potraw, nie przekraczając 2 lampek wina. Do kolacji po zmierzchu możemy pozwolić sobie na nieco więcej.

WINO CZERWONE (Tinto) – wino czerwone podaje się z temperaturze pokojowej czyli około 16-18 stopni i latem nie jest wskazane bezpośrednio na słońcu. Ogranicz czerwone wino do posiłków lub wieczornych chwil relasku.

WINO CZERWONE ZE SŁODKĄ WODĄ GAZOWANĄ (Tinto de verano) – tłumacząc dosłownie «wino letnie» jest to popularny napój składający się z czerwonego wina, słodkiej wody gazowanej, lodu i cytryny. Jest to bardzo orzeźwiający napój o niewielkiej zawartości alkoholu.

SANGRIA (Sangría) – Czym byłaby Hiszpania bez sangrii? Jest to napój uwielbiany przez turystów i składa się z: wina czerwonego, likieru lub wermutu, owoców i dużej ilości lodu. Najczęściej podawana jest w restauracjach i barach w dzbankach i leje się litrami. Pamiętajmy jednak, że jest to droga na skróty do jutrzejszego kaca.

Wakacje są czasem relaksu i odprężenia, zatem odpoczywajmy! Zawsze dbając o dobre samopoczucie następnego dnia.

 [:]

ZAPYTAJ?
ZAPYTAJ?
Witam, piszę do Ciebie ze strony domcostablanca.com