Pierwsze Narodziny Flamingów w Torrevieja

Pierwsze Narodziny Flamingów  w Torrevieja
9 lip 2024

Ubiegłoroczne obfite opady deszczu na wybrzeżu Morza Śródziemnego znacznie zmodyfikowały laguny La Mata - Torrevieja. Ta ostatnia ma bardzo wysokie zasolenie ze względu na rurociąg solny z kopuły solnej Pinoso. To bardzo wysokie stężenie soli oznacza, że jest ona zwykle zabarwiona na różowo z powodu namnażania się bakterii halofilnych. Stopień zasolenia ma znaczący wpływ na występowanie artemii salina, małego skorupiaka, który jest podstawą diety awifauny hipersolnych terenów podmokłych. Zwykle wysokie zasolenie laguny Torrevieja zapobiega namnażaniu się artemii salina, co ogranicza występowanie przedstawicieli awifauny tych środowisk, takich jak awoket, szelma zwyczajna i flaming zwyczajny.

Padające przez wiele miesięcy deszcze sprawiły, że wysokie zasolenie laguny Torrevieja spadło, umożliwiając masowe wylęganie się artemii salina, która może pozostawać uśpiona przez lata w postaci cyst (jaj), czekając na sprzyjające warunki. Z tej okazji od września odnotowujemy wyjątkową liczbę flamingów, szelągów, perkozów dwuczubych i awoketów wśród innych gatunków ptaków.

Objętość opadów była tak duża, że spowodowała również wzrost poziomu wody, który zmodyfikował fizjonomię laguny, być może jednym z najbardziej uderzających było zalanie dużej części centralnego masywu, który dzieli lagunę, tworząc kilka wysp. To nowe siedlisko z wyspami i dużą dostępnością pożywienia zostało wykorzystane przez prawie tysiąc par flamingów do założenia kolonii na terenach podmokłych przekształconych do celów przemysłowych, takich jak laguna Torrevieja.

W dniu 12 maja członkowie AHSA wykryli obecność dużej kolonii flamingów w centralnej części masywu, licząc co najmniej 950 gniazd i spisując ponad 1200 flamingów w całej lagunie. Jest to pierwszy rekord lęgowy tego gatunku w tym parku przyrody, chociaż w 2001 r. podjęto próbę lęgów, budując 17 gniazd na zachodnim brzegu laguny La Mata. Po zlokalizowaniu kolonii AHSA przedstawiła list wzywający Departament Transformacji Ekologicznej do podjęcia pewnych środków w celu uniemożliwienia dostępu do tego obszaru ludziom i drapieżnikom lądowym.

Po kilku tygodniach udało się zaobserwować tak zwane żłobki, skupiska małych flamingów w kolonii, które pozostają pod kontrolą niektórych dorosłych, podczas gdy rodzice żerują w lagunie. AHSA uznała wówczas, że nie należy tego upubliczniać w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa kolonii, zwłaszcza ze względu na niebezpieczeństwo lotów dronów, na które flamingi są bardzo wrażliwe. W końcu Consellería de Transición Ecológica podała tę wiadomość do wiadomości publicznej, miejmy nadzieję, że nie będzie żadnych problemów i flamingi z Torrevieja zakończą swój cykl reprodukcyjny bez problemów.

https://ahsa.org.es/avifauna/los-flamencos-crian-por-vez-primera-en-las-salinas-de-torrevieja

Guardería de de flamencos en Torrevieja (Foto de Generalitat/Federico KezelmannArea)

Artemia salina (O. Aldeguer)

Flamencos en la laguna de La Mata (S. Arroyo)AHSA · AMIGOS DE LOS HUMEDALES DEL SUR DE ALICANTE

AHSA - PRZYJACIELE MOKRADEŁ POŁUDNIOWEGO ALICANTE

Galeria obrazów

Share

WhatsApp