Sól w Torrevieja!
Salina de Torrevieja jest enklawą o wysokich walorach ekologicznych, leżącą w Parku Naturalnym Laguny La Mata i Torrevieja. Obszar ten stanowi część wilgotnych i podmokłych terenów w południowej prowincji Alicante.
W całej lagunie udało się stworzyć wiele stref ochronnych, takich jak choćby Strefa Specjalnej Ochrony Ptaków czy Miejsca o Szczególnym Znaczeniu Wspólnotowym. Obszar ten zawiera bogate w przeróżne gatunki zwierząt mokradła Ramsar. Tym samym tereny te mają ogromne znaczenie dla rozwoju cykli biologicznych wielu gatunków ptaków, które wykorzystują go zarówno jako punkt migracyjny oraz do gniazdowania jak i zimowania.
I choć tereny leżące na wybrzeżu Costa Blanca w pobliżu miasta Torrevieja i pobliskiego La Mata, słyną przede wszystkim z pięknych plaż i doskonałych warunków do letniego wypoczynku, warto poświęcić trochę czasu na wyprawę do świata wciąż dzikiej przyrody i atrakcji stworzonych przez naturę, których tu nie brakuje.
Torrevieja to miejscowość na wybrzeżu Costa Blanca w Hiszpanii. Leży ona pomiędzy dwoma jeziorami, które połączone są z morzem siecią kanałów. Niektóre z tych ostatnich pamiętają jeszcze średniowiecze, lecz mówi się, że pierwsze wykopy pochodzić mogą nawet ze starożytności. Podczas prac wykopaliskowych natrafiono na pozostałości rzymskich budowli i maszyn, świadczące o tym, że już w owym czasie pozyskiwano w tym miejscu sól.
Pierwsze wzmianki, jakie pojawiają się w zapisach historycznych na temat produkcji soli w tej części Hiszpanii, pochodzą z XIII wieku. Mówią one o decyzji jednego z ówczesnych władców, który zadecydował o rozpoczęciu produkcji soli w Lagoon of La Mata and Torrevieja.
Jednak zakład, który dziś działa w lagunie obecny kształt uzyskał w roku 1803, gdy otwarto nowoczesny zakład ekstrakcji soli z wody morskiej. Jest to jednocześnie oficjalna data powstania miasta Torrevieja. Wcześniej stały tu jedynie budynki wojskowe i stara wieża obserwacyjna, od której miasto wzięło swoją nazwę (torre vieja to w wolnym tłumaczeniu stara wieża).
W roku 1802 król Carlos IV przekazał okoliczne ziemie cechowi solnemu. W niespełna kilka miesięcy pojawiły się w okolicy pierwsze domy, magazyny, port, sklepy no i oczywiście zakład produkcji soli. Od tego czasu sól stała się bardzo ważną częścią lokalnej gospodarki.
Początkowo większość prac w zakładzie wykonywano ręcznie. Dziesiątki ludzi z mozołem wydrapywało osadzające się na kamieniach kryształy. Z czasem pojawiły się pierwsze maszyny do zbierania soli, aż w końcu na różowe jezioro wypłynęły specjalne platformy, na których krystalizacja soli odbywa się w sposób ciągły i zachodzi nieprzerwanie przez całą dobę.
Obecnie, przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, udaje się pozyskać nawet 350 gram soli z jednego litra wody, co pozwala na ekstrakcje ponad 600 tysięcy ton soli rocznie.
Sól z Torrevieja jest solą przemysłową, a zatem zupy nią nie przesolisz. Znajdziesz ją natomiast w takich miejscach jak:
- Produkty chemiczne, wykorzystywane na co dzień w domu.
- W produktach medycznych.
- Na drogach i podjazdach, gdy przymrozi i zrobi się ślisko.
- Przy produkcji tekstyliów i plastiku.
- W karmie dla zwierząt.
Zastosowanie soli jest ogromne, a rynek zbytu ciągle się powiększa. Już teraz połowa produkcji trafia poza granice Hiszpanii, nawet w najdalsze zakątki świata.
Woda w jeziorze zawdzięcza swoją nietypową i piękną barwę żyjącej w niej bakterii z rodziny Halobacterium oraz algom Dunaliella Salina. Są to organizm przystosowane do egzystencji w ekstremalnie zasolonym środowisku. Poza jeziorem w Torrevieja stworzenia te żyją między innymi w wodach słynnego Morza Martwego.
Obecność mikroorganizmów, w połączeniu z niezwykle wysokim stężeniem minerałów oraz wielu innych związku organicznych i chemicznych, tworzą w okolicy Torrevieja specyficzny mikroklimat, który jak uważa wielu, wpływa zbawiennie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Podobnie zapewne uważają ptaki, które odwiedzają to miejsce każdego roku. Podmokłe okoliczne tereny zapewniają im duże zapasy pokarmu i co ciekawe, pracujące w solarni maszyny i krzątający się ludzie, zadają się nie robić na mieszkańcach jeziora żadnego wrażenia.
Abu zwiedzić jeziora i dowiedzieć się więcej na temat produkcji soli zapraszamy do pociągu!
- Wycieczka do zakładu produkcji soli w Torrevieja trwa trochę ponad godzinę.
- Cena za bilet dla osoby dorosłej to 7.95 Euro, a dla dzieci do 13 roku życia cena jest o 1 euro niższa.
- Pociąg wyrusza tylko z jednego miejsca – Paseo de la Libertad w centrum Torrevieja przy placu Waldo Calero.
- W sezonie, czyli od początku marca do końca września, wycieczki odbywają się w godzinach:
- 10:00
- 12:00
- 14:00
- 16:00
- 18:00
- Natural Park of the Lagoons of La Mata and Torrevieja na terenie którego znajduje się zakład produkcji soli, obejmuje obszar 3700 hektarów z czego aż 2100 hektarów to woda i tereny podmokłe.
Cudo natury warte zwiedzenia!
Zapraszamy!
Zródło: https://www.naszeszlaki.pl/arc...